पूर्व प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीको निवास स्थानमा गोर्खालीहरु बिच भेटघाट

अर्चना शर्मा, युके
नेपाली मुलुकका बेलायती सेनामा कार्यरत भुपु गोर्खाहरुको गत २५ वर्ष देखिन आफू माथि गरी रहेको भेदभाव विरुद्धको लडाई करिब करिब अन्तिम चरणमा पुगेको छ । पूर्व प्रधानमन्त्री के पी शर्मा ओलीको नेतृत्वमा रहेको सरकारले पहिलो पटक आफ्ना समकक्षी बेलायत सरकारसँग भुपु गोर्खाहरुका उठाएको आवाज गोर्खाहरुका लागी कोसे ढुङ्गा साबित बन्दैछ । 

नेपाल र बेलायत सरकारको परिर्वतन सगंसगै भुपु गोर्खाहरुको आन्दोलनलाई चरम उत्कर्षमा पु–याउन सफल गोर्खा सत्यग्रह सङ्घर्ष समिति फेरी एक पटक नेपालमा सक्रिय भएको छ । यसै क्रममा पूर्व प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीको निवास स्थानमा गोर्खालीहरु बिच भेटघाट भयो । चुनावी दौरानमा निकै अस्वस्थ बनेका केपी शर्मा ओलीले निर्धारित सम्पूर्ण भेटघाट कार्यक्रमलाई रद्द गरे पनि घरमै पुगेका गोर्खालीलाई भनी उनले नभेटी फर्काउन सकेन्न । गोर्खा आन्दोलनका बारेमा गहिरो अध्ययन गरेका केपी शर्मा ओलीले नेकपा एमाले सरकारमा होस या नहोस् यो आन्दोलन तपाईँहरूको मात्रै होइन हाम्रो पनि हो भन्दै आफू अस्वस्थ हुदांहुदै पनि भेटेका थिए । माननीय सांसद तारा राई लगायत एमालेका सांसद थिए भने गोर्खालीका नेतृत्व केन्द्रीय संयोजक कृष्ण राईले गरेका थिए । 

त्यसै गरी १६ जुलाई २०१७ कै दिन नवनियुक्त प्रधानमन्त्री शेर बहादुुर देउवालाई प्रधानमन्त्रीको कार्यालय सिंहदरबारमा भेटि सरकार सरकार बिच भएको वार्ताका बारेमा अवगत गराए । उक्त अवसरमा प्रधानमन्त्री शेर बहादुर देउवाले अझ यसलाई तीव्रताका साथ छिटो सकिने गरी पहल गर्नका लागी पर–राष्ट्रमन्त्रीलाई निर्देशन दिने बताए । नेकपा एमाले, नेपाली काँग्रेस, नेकपा माओवादी, नेकपा माले, राप्रपा लगायत पार्टीका २१ जना सांसद सदस्य रहेको अलपार्टि पार्लियामेन्ट कमिटीका संयोजक नेपाली काँगे्रसका सांसद दिलमान पार्खिनले नेतृत्व गरेका थिए ।

पाँच बुँदे माग राख्दै ६ वटा भुपु सङ्गठन मिलि बनेको भुतपुर्व गोर्खा संयुक्त सङ्घर्ष समितिले बेलायतका प्रधानमन्त्री कार्यालय लण्डन अगाडी आमरण अनसन गरेर आन्दोलनलाई राष्ट्रिय तथा अन्तर्राष्ट्रिय रूपमा पु–याएका थिए । आमरण अनसनको १५ औँ दिन अनसनकर्ता भुपु ज्ञानराज राईलाई बेलायतकी चर्चित अभिनेत्री गोर्खालीकी छोरी जुवाना लुम्लेको हातबाट जुस खुवाई आमरण अनसन तोडिएको थियो ।

स्मरण रहोस्: भुतपुर्व गोर्खा संयुक्त सङ्घर्ष समितको कट्टर आलोचक भुपुहरुको पहिलो सङ्गठन गेसोको नेतृत्व परिवर्तन सँगसँगै सहकार्यको एकताले आन्दोलनरत भुपुहरुलाई ऊर्जा मात्र थपेन सधैँ आलेटाले गरी रहने बेलायत र नेपाल सरकारलार्इृ दबाब श्रृजना गरेको छ ।

Published on July 16, 2017 at 10:27 pm

Loading...

यसमा तपाइको मत