सियाटलमा नेपाली वाणिज्य दूतावास स्थापना, राजदुतद्धारा उद्घाटन हुने

होम लम्साल, सियाटल
अमेरिकाको वासिङ्टन स्टेटको सियाटलका लागि नेपाल सरकारद्धारा अवैतनिक वाणिज्य दुतमा नियुक्त एसी शेर्पाले यही अप्रिल २९ तारिकबाट औपचारिक रूपमा अफिस स्थापना गर्नु हुने बताएका छन् । अमेरिकाका लागि नेपाली राजदूत डा अर्जुन कार्कीले सो दिन कार्यालय स्थापनाको औपचारिक उद्घाटन गर्ने कार्यक्रम तय भएको वाणिज्य दुत शेर्पाले बताए । वाणिज्य दूतावास उद्घाटन कार्यक्रममा सियाटलस्थित सिटी अफ रेडमण्डका मेयर जोन मार्क क्वाईन, र सिटी अफ बेथलका मेयर एण्डी रेयुमीसहित एनआरएनका अमेरिकाज् क्षेत्रका क्षेत्रीय संयोजक सोनाम लामा, अमेरिका एनआरएनका अध्यक्ष डा केशव पौडेललगायत विशिष्ठ अतिथिहरुको उपस्थिति हुने अवैतनिक वाणिज्य दुत एसी शेर्पाले बताएका छन् । नेपाल सरकारले अमेरिकामा रहेर सामाजिक काम, पर्यटन प्रर्वद्धन एवं व्यवसायमा संलग्न शेर्पालाई चार वर्षका लागि वाणिज्य दुतमा नियुक्त गरेको हो ।

शेर्पा समुदायबाट पहिलो पटक वाणिज्य दुत हुन सफल शेर्पा दुई दशकभन्दा बढीे समयदेखि अमेरिका बस्दै आएका हुन । उनले समाज सेवामा निकै समय खर्चेका छन् । गैर आवासीय नेपाली सङ्घ अमेरिकाज् क्षेत्रका क्षेत्रीय उपसंयोजक समेत रहेका शेर्पाले आगामी गैर आवासीय नेपाली सङ्घको अमेरिकाज् क्षेत्रबाट क्षेत्रीय संयोजकमा उम्मेदवारी दिने बताएका छन् । उनले भने आफूले निकै लामो समयदेखि यही एनआरएनमार्फत समाज सेवाको काम गर्दै आएकोले आगामी कार्यकालमा म क्षेत्रीय संयोजकका हैसियतले अझै धेरै काम गर्न चाहन्छु । यस अघि अमेरिकामा ८ जान महावाणिज्य र वाणिज्य दूतहरु रहेकोमा अव ९ जना पुगेको छ । अमेरिकामा नेपालीहरूको सङ्ख्या बढेसँगै सरकारले पनि महावाणिज्य दुतहरुका लागि सङ्ख्या बढाएको हो ।

नेपाल सरकारले एसी शेर्पालाई अवैतनिक वाणिज्य दुत नियुक्त गरेपछि यसअघि पनि नेपाल र नेपालीका लागि सक्दो काम गर्दै आएको र अव जिम्मेवारी थपिएको भन्दैमुलुक र नेपालीका लागि जिम्मेवारी थपिएको बताए । गैर आवासीय नेपाली सङ्घ उत्तरअमेरिका क्षेत्रका सहसंयोजक समेत रहेका शेर्पाले आगमाी दिनमा नेपाललाई अमेरिकामा चिनाउने र नेपालीका लागि आवश्यक सहयोग गर्ने थप दायित्व थपिएको बताए । शेर्पालाई उक्त क्षेत्रका नेपाल र नेपाली समुदायको व्यापार, व्यवसाय, पर्यटन, शिक्षा लगायतका क्षेत्रमा कानुनी अन्य र आवश्यक सहयोग र साथ दिने गरी जिम्मेवारी तोकिएको छ ।

सो कार्यक्रममा सियाटलमा रहेका नेपाली समुदायका प्रतिनिधिहरूको उपस्थिति रहनेछन । कार्यक्रममा सांस्कृतिक कार्यक्रम समेत आयोजना गरिने छ । सांस्कृतिक कार्यक्रममा सिंगर आंडगेलु शेर्पा र डिजे तेन्जीडको विशेष प्रस्तुति रहनेछन ।
शेर्पा लगभग दुई दशकभन्दा बढी समयदेखि अमेरिका बस्दै आउनु भएको छ । अमेरिका र क्यानडा दुवै देशमा आफ्नो व्यापार, व्यवसाय गरेका शेर्पाले नेपालको सोलुखुम्बु, सिन्धुपाल्चोकलगायत जिल्लामा शिक्षा, स्वाथ्य र स्थानीय सामाजिक काममा सहयोग गर्दै आएका छन् । नेपालको पूर्वी जिल्ला सोलुखुम्बुमा जन्मेर सानै उमेरदेखि अमेरिका रहनु भएका शेर्पाले विश्वको उच्च शिखर सगरमाथा लगायत विश्वका सात उच्च शिखर (सेभेन समिट) आरोहण गरिसक्नु भएको छ । वाणिज्य दुत शेर्पा सेभेन समिट फाउण्डेसनका अध्यक्ष पनि हुन । शेर्पा हिमाल आरोहणसम्बन्धि ७० देशका लागि प्रशिक्षक समेत रहेका छन् ।

Published on April 16, 2017 at 6:50 pm

Loading...

यसमा तपाइको मत